selnas metodu

 Hücre biyologu Fransız Patrick Schoun’un önderliğindeki bilim adamları 15 yıllık bir araştırma sonunda 1997’de yumurta zarının elektrik yükünün bazı günler eksiye dönerek X kromozmu taşıyan (kız) eksi (-) yüklü spermleri ittiğini ve Y kromozomu taşıyan (erkek) artı(+) yüklü spermleri çektiğini yani bu günlerde sadece erkek bebeğe hamile kalınabileceğini anlamışlardır. Diğer bazı özel günlerde ise bunun tam tersi olmakta ve yumurta zarının elektrik yükü artıya dönerek erkek spermleri itmekte ve kız spermleri çekmektedir. Yani bu günlerde yalnızca kız bebeğe hamile kalınabilir.
Bu fenomen doğanın, ırkın devamını garanti altına almak için geliştirmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Bu sayede dış etkenler ne olursa olsun hem erkeklerin hem de kızların doğması garantilenmiş olmaktadır. Memeli hücrelerinin dönemsel etkenlere göre değişik davranışlar göstermesi ile ilgilenen bu bilim dalına Kromobiyoloji denmektedir.

Kadının üreme sistemi önceden bilinebilir dönemlere göre hareket etmektedir. Kız çocuk hayatı boyunca yumurtlayacağı tüm yumurtalarla beraber doğar ve bunlar bittiği zaman yenisini yapamaz. Yumurtlama dönemleri periyodiktir ve önceden bilinebilir. Patrick Schoun’un araştırmaları yumurta zarının kutuplaşma dönemlerinin önceden belirlenebilmesini sağlamıştır. Kutuplaşma da önceden bilinebilir dönemlere göre hareket etmektedir ancak yumurtlama dönemlerinden bağımsızdır. Patrick Schoun teorisini ilk önce kendisinin ve arkadaşlarının çocuklarında denedi ve başarılı oldu. Daha sonra hayvanlar üzerinde çiftçilerle ve veterinerlerle ve insanlar üzerinde doktorlarla çalışarak teorisini 10.000’lerce veriyle karşılaştırdı ve daha da geliştirdi. Doğanın hücre gelişimine ve hürceler arası iletişime yaptığı etkileri çok iyi algılama yeteneğine sahip olan Schoun sonunda her kadın için yılın 65 ila 75 gününü ‘‘kız günleri’’, diğer bir 65 ila 75 gününü ‘‘erkek günleri’’ olarak hesaplamayı başardı. Geriye kalan 225 ila 235 gün nötr günlerdi.
Schoun böylece kadınlardaki bir başka periyodu keşfetmiş oldu: Kutuplaşma periyodunu. Yumurtlama ve adet görme periyotlarına ek olarak oracıkta keşfedilmeyi bekleyen bir cinsiyet seçimi periyodu! Schoun’un artık tüm yapması gereken bu buluşu tüm dünyanın yararlanabileceği bir şekle sokmaktı. Böylece anneye istediği cinsiyetten bebeğe hamile kalabileceği günleri gösteren bir takvim geliştirdi.
baby-96a