selnas metodu

Sperm 23 adet kromozom taşımaktadır ve bunlar insanın yapı taşlarını oluştururlar. Bunlardan biri de cinsiyet belirleyen ‘‘X’’ ve ‘‘Y’’ olarak adlandırılan kromozomdur. Bilim adamları cinsiyetin belirlenmesini 20. yüzyılın başından itibaren ciddi olarak incelemeye başladılar.
1910’da Chicago Üniversitesi profosörlerinden EHRLICH ve LILLIE spermlerin dölleme yapabilmesi için önce yumurta zarı üzerindeki reseptörlere yapışmaları gerektiğini gösterdiler. Bu bir anahtarın bir kilidi açmasına da benzetilebilir.
1960’da Amerikalı Dr. Shettles spermlerin taşıdığı cinsiyete göre değişen hareketleri olduğunu ve dayanıklılıkların da farklı olduğunu keşfetti.
1961’de Rus bilim adamları Koltzoff ve V. Schroder ‘‘X’’ ve ‘‘Y’’ kromozomlarını taşıyan spermlerin farklı elektrik yüklerine sahip olduğunu ve bir deney tüpüne konulduğunda ‘‘Y’’ kromozomu taşıyanların (erkek) eksi (-) kutuba, ‘‘X’’ kromozomu taşıyanların (kız) artı (+) kutuba yöneldiklerini gördüler. Bu buluşlar birçok bilim adamının dikkatini çekti, bazıları ise kuşkuyla baktılar. Rusların aldığı bu sonuçlar 1922’de Tokyo Bilim Üniversitesinde yapılan kapsamlı bir araştırmayla tamamen doğrulandı ve tüm dünyada ilgiyle karşılandı.
Yine 1922’de Fransa’daki Roscoff Üniversitesinde bir başka ünlü bilimsel buluş daha gerçekleşti. Bilim adamları bir yumurtanın sperm tarafından döllendiği sırada zar etrafında bir ışık halkası oluştuğunu gördüler. Bu buluş yumurta zarının bir çeşit elektrik yükü veya enerji taşıdığını gösterdi.
1990’da SALING’in ve 1998’de WASSERMAN’ın bulguları üreme hücreleri arasındaki aksiyon sırasında spermlerin hareketlerini, yumurtanın pelüsid zarı ile düzenlediğini göstermiştir.
Bu bilimsel keşifler spermler , yumurta ve döllenme konusuna önemli ışıklar tuttular. Peki doğa kız ve erkek dengesini nasıl kuruyordu?
Hücre biyologu Fransız Patrick Schoun’un önderliğindeki bilim adamları 15 yıllık bir araştırma sonunda 1997’de yumurta zarının elektrik yükünün bazı günler eksiye dönerek X kromozmu taşıyan (kız) eksi (-) yüklü spermleri ittiğini ve Y kromozomu taşıyan (erkek) artı(+) yüklü spermleri çektiğini yani bu günlerde sadece erkek bebeğe hamile kalınabileceğini anlamışlardır. Diğer bazı özel günlerde ise bunun tam tersi olmakta ve yumurta zarının elektrik yükü artıya dönerek erkek spermleri itmekte ve kız spermleri çekmektedir. Yani bu günlerde yalnızca kız bebeğe hamile kalınabilir.
Bu fenomen doğanın, ırkın devamını garanti altına almak için geliştirmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Bu sayede dış etkenler ne olursa olsun hem erkeklerin hem de kızların doğması garantilenmiş olmaktadır. Memeli hücrelerinin dönemsel etkenlere göre değişik davranışlar göstermesi ile ilgilenen bu bilim dalına Kromobiyoloji denmektedir. 
Kadının üreme sistemi önceden bilinebilir dönemlere göre hareket etmektedir. Kız çocuk hayatı boyunca yumurtlayacağı tüm yumurtalarla beraber doğar ve bunlar bittiği zaman yenisini yapamaz. Yumurtlama dönemleri periyodiktir ve önceden bilinebilir. Patrick Schoun’un araştırmaları yumurta zarının kutuplaşma dönemlerinin önceden belirlenebilmesini sağlamıştır. Kutuplaşma da önceden bilinebilir dönemlere göre hareket etmektedir ancak yumurtlama dönemlerinden bağımsızdır. Patrick Schoun teorisini ilk önce kendisinin ve arkadaşlarının çocuklarında denedi ve başarılı oldu. Daha sonra hayvanlar üzerinde çiftçilerle ve veterinerlerle ve insanlar üzerinde doktorlarla çalışarak teorisini 10.000’lerce veriyle karşılaştırdı ve daha da geliştirdi. Doğanın hücre gelişimine ve hürceler arası iletişime yaptığı etkileri çok iyi algılama yeteneğine sahip olan Schoun sonunda her kadın için yılın 65 ila 75 gününü ‘‘kız günleri’’, diğer bir 65 ila 75 gününü ‘‘erkek günleri’’ olarak hesaplamayı başardı. Geriye kalan 225 ila 235 gün nötr günlerdi.
Schoun böylece kadınlardaki bir başka periyodu keşfetmiş oldu: Kutuplaşma periyodunu. Yumurtlama ve adet görme periyotlarına ek olarak oracıkta keşfedilmeyi bekleyen bir cinsiyet seçimi periyodu! Schoun’un artık tüm yapması gereken bu buluşu tüm dünyanın yararlanabileceği bir şekle sokmaktı. Böylece anneye istediği cinsiyetten bebeğe hamile kalabileceği günleri gösteren bir takvim geliştirdi.
girls-wallpapers-baby-girl-wallpaper-36155